25 липня Білоруський кризовий центр у Львові за підтримки «Пласту» відкрив першу школу білоруської мови. Тут безкоштовно навчають білоруської мови біженців з Білорусі та й загалом усіх охочих. Заняття можна вільно відвідати щонеділі о 17:00 за адресою вул. Шептицьких, 16.

Один із таких уроків ми і відвідали. Навчання відбувається у приміщенні «Пласту». Здобувачі знань сидять за партами у декілька рядів, викладач демонструє візуал на проекторі.  На заняття приходять близько двох десятків людей.

Цього разу у школі вивчали тему «Кватэра». Спочатку студенти вивчали розділ «Лексика» та дізнавалися, як білоруською звучать назви предметів, які оточують нас у побуті, у наших домівках.

Також на заняття організатори ініціативи цього разу запросили Олеся Лозку – фольклориста, доцента Білоруського державного педагогічного університету імені Максима Танка та президента Товариства білоруської школи.

Олесь Лозка розповів про цікаві приказки та прислів’я білорусів, поляків та українців.

Після інтерактиву на учнів чекала наступна частина заняття – граматика. Цього разу вивчали кличні відмінки білоруської мови. Після пояснень правил учасники ставили слова у правильні відмінки.

На завершення заняття у білоруській школі мають традицію писати листівки білоруським політв’язням та правозахисникам, які перебувають за ґратами за свою позицію.

Як і у звичайній школі, учні отримують домашнє завдання, а також всі необхідні їм матеріали у спеціальній групі в соцмережах.

“Хоч і українська, і білоруська мови були піддані русифікації в імперські та радянські часи, зараз в Білорусі ситуація з рідною мовою  більш плачевна, ніж в Україні. А пояснюється це тим, що Лукашенко, прийшовши до влади, почав свою русифікацію, закривав білоруські школи. На сьогодні в Білорусі знищується все білоруське”, — каже нам у коментарі Олексій Францкевич, очільник Білоруського кризового центру у Львові.

“Коли є велика загроза втратити свою незалежність, білоруська мова – це інструмент відстояти свою незалежність.

Думаю, ця школа у Львові – єдина діюча офлайн школа білоруської мови в Україні.

У перспективі хочемо розвинути та масштабувати цей проєкт, аби білоруси зі всієї України та всього світу онлайн змогли долучатися до занять”.

На питання, чому білоруси вирішують емігрувати саме у Львів, Олексій відповів:

“Ми вибрали саме Львів, бо це культурна столиця України”.

Джерело: Lviv.Media

Return to Top ▲Return to Top ▲